دانش بنیان

چطور امریه دانش بنیان بگیرید؟

امریه دانش بنیان

 

بررسی قوانین دریافت تسهیلات امریه دانش بنیان

 

شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکت‌هایی هستند که اعضای آن‌ها به واسطه فناوری‌های نوین، محصولات جدید و خلاقانه‌ای را تولید می‌کنند. بیشتر اعضا و کارمندان این شرکت‌ها نخبه‌های جوان هستند. در بعضی موارد اعضای این شرکت‌ها در دوران کار خود مجبور به گذراندن خدمت سربازی می‌شوند. از آن‌جا که شرکت‌های دانش‌بنیان به پیشرفت کشور کمک فراوان کرده‌اند، دولت نیز برای توسعه آن‌ها تسهیلات ویژه‌ای را در نظر گرفته‌ است. یکی از مهم‌ترین تسهیلات این شرکت‌ها، امریه دانش بنیان است. دولت برای کمک به توسعه و پیشرفت روزافزون این دسته از شرکت‌ها، تسهیلات امریه را قرارداده است. طبق این سهیمه اعضای شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند دوران سربازی خود را در شرکت سپری کنند. در ادامه مقاله از قوانین و شرایط امریه دانش بنیان و چگونگی برخورداری از آن برای شما خوانندگان عزیز می‌نویسیم.

 

سربازان در امریه دانش بنیان

 

چه کسانی می‌توانند از تسهیلات امریه دانش بنیان برخوردار شوند؟

 

کارمندان شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند برای گذراندن دوران سربازی خود در شرکت، ثبت‌نام کنند. شرایط این افراد بعد از ثبت‌نام مورد بررسی قرار گرفته و طبق امتیازی که به آن‌ها تعلق می‌گیرد می‌توانند از این امتیاز استفاده کنند.

 

افرادی که می‌خواهند از این امتیاز استفاده کنند باید چه شرایطی داشته باشند؟

 

 • حتما فارغ‌التحصیل شده باشند.
 • مدرک تحصیلی آن‌ها لیسانس به بالا باشد.
 • 6 ماه اخیر زندگی کاری خود را به صورت تمام وقت در یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان گذرانده باشند.
 • بعد از ثبت‌نام و بررسی شرایط حداقل 80 امتیاز را دریافت کنند.
 • فعالیت این افراد باید کاملا در راستای تولید کالاها یا ارائه خدمات دانش‌بنیان باشد.( سابقه 6 ماه کاری آن‌ها باید به طور کاملا تخصصی، در مسیر تولید محصولات دانش‌بنیان باشد)

افراد متقاضی به سه نکته نیز باید توجه داشته باشند.

* ظرفیت پذیرش سربازهای امریه دانش بنیان محدود است. در هر دوره تنها افرادی که واجد شرایط باشند و از امتیاز لازم برخوردار باشند می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند. در صورت اتمام ظرفیت، افراد باید درخواست خود را در دوره‌های بعدی ارسال کنند.

* افرادی که در یکی از رشته‌های علوم پزشکی تحصیل کرده باشند و مدرک تحصیلی آن‌ها در برگه سبز نیز علوم پزشکی ثبت شده باشد؛ نمی‌توانند از این سهیمه برخوردار شوند.

* تاییدیه اولیه که افراد متقاضی امریه دانش بنیان دریافت می‌کنند از طرف معاونت علمی و فناوری است. این تاییدیه به معنی تایید نهایی افراد نیست! در واقع بعد از دریافت امتیاز اولیه، متقاضیان باید در زمان‌های مختلفی که از طرف نهادهای دولتی برای آن‌ها تعیین می‌شود به شرح‌ فعالیت‌های خود در شرکت‌های دانش‌بنیان بپردازند. فعالیت متقاضیان (طبق گفته‌های پیشین) باید کاملا در راستای اهداف شرکتی باشد که در آن کار می‌کنند. به این صورت می‌توانند تاییدیه نهایی را نیز دریافت کنند.

 

شرکت دانش‌بنیان مورد نظر باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

 

همانطور که افراد متقاضی باید از شرایط لازم برخوردار باشند؛ شرکت‌هایی که این افراد قصد گذراندن سربازی در آن‌ را دارند نیز باید شرایط لازم را داشته باشند.

این شرایط شامل موارد زیر است.

 • شرکت‌های دانش‌بنیان باید دارای اظهارنامه‌های مالیاتی باشند.
 • طبق اظهارنامه‌های مالیاتی، فروش آن‌ها باید بیش 100 میلیون تومان باشد.
 • کارکنان تمام وقتی که در شرکت کار می‌کنند باید حداقل 20 نفر باشند.
 • فروش شرکت طبق گزارشات آخرین معاملات حداقل 50 میلیون تومان باشد.
 •  

سهیمه هر شرکت برای برخورداری کامندان از تسهیلات امریه دانش بنیان چقدر است؟

 

به طور کلی سهمیه شرکت‌های دانش‌بنیان برای امریه دانش‌ بنیان 1 نفر است. با این‌حال به ازار هر 600 میلیون فروش سالیانه و یا به ازای هر ده نفر از کارمندان تمام وقت شرکت، یک نفر دیگر نیز می‌تواند از این تسهیلات استفاده کند.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که سقف سهمیه هر شرکت در هر سال تنها 3 نفر است. یعنی در هر سال تنها 3 نفر از کارمندان شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند برای دریافت تسهیلات سربازی  اقدام کنند.

 

نکات مهم ثبت‌نام

 

 • امکان جابه‌جایی سربازهای امریه در طول دوران سربازی، به دیگر شرکت‌های دانش‌بنیان وجود ندارد.
 • شرکت‌ها و افراد متقاضی قبل از ثبت‌نام برای تسهیلات امریه، باید توافقات لازم را انجام دهند تا در طول این دوران مشکلی برای آن‌ها ایجاد نشود. در صورت بروز هر مشکلی بین سرباز امریه و شرکت، امکان لغو دوران امریه برای او وجود دارد.
 • در هر شرکت دانش‌بنیان سالانه تنها 2 نفر به صورت همزمان می‌توانند برای استفاده از تسهیلات امریه ثبت‌نام کنند.
 • افراد رشته پزشکی امکان استفاده از این تسهیلات را ندارند.
 • اگر متقاضی درباره شرایط خود دروغ گفته باشد علاوه بر اینکه از تمامی تسهیلات شرکت‌های دانش‌بنیان محروم می‌شود، کار او از نظر حقوقی نیز پیگیری خواهد شد.
 • متقاضیان در ابتدا باید فرم موردنظر را به طورکامل و واضح پرکنند.

 

نکات اجرایی که افراد متقاضی باید به آن توجه داشته باشند

 

 • درخواست خود را تنها طبق زمان‌های اعلام شده ارسال کند.
 • در دوران امریه فرد متقاضی امکان دورکاری در شرکت را ندارد.
 • دوره سربازی به صورت امریه 24 ماه است. متقاضیان در طول دوره باید به تمام قوانین پایبند باشند.
 • درخواست مرخصی استعلاجی و استحقاقی سربازان امریه تنها توسط ستاد کل نیروهای مسلح مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 

سخن آخر

   

بسیاری از افرادی که واجد شرایط دریافت تسهیلات امریه دانش بنیان هستند به خوبی با قوانین و راهکارهای اجرایی آشنایی ندارند. در این شرایط وجود یک راهنما و مشاور برای طی کردن مسیر کمک‌کننده‌ای بزرگ برای این افراد است. خوشبختانه شرکت آنیل می‌تواند در این راه به این دسته از افراد کمک کند.

شرکت آنیل متشکل از مشاوران بسیار کاردان و با تجربه‌ای است که به خوبی می‌توانند متقضیان سربازی به صورت امریه دانش بنیان را راهنمایی کنند تا به راحتی به هدف خود برسند.

 

0/5 (0 نظر)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درحال ارسال