اخبار

برای اولین بار ایران موفق به ساخت دو نمونه مخزن ذخیره ازت مایع با حجم 1800 لیتر شد

مخازن کرایوژنیک دانش بنیان

شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان بعد از قریب دو سال پیگیری با همکاری یک شرکت دانش‌ بنیان فعال در زمینه مخازن کرایوژنیک موفق به ساخت دو نمونه مخزن ذخیره ازت مایع با حجم ۱۸۰۰ لیتر در ایران شد. در حال حاضر هیچ یک از مخازن نگهداری ازت مایع در داخل کشور ساخته نمی‌ شود و تأمین مخازن با ظرفیت بالا نیز به دلیل شرایط تحریمی با سختی و هزینه بسیار زیاد تأمین می‌ شود.

این شرکت از سال ۱۳۸۴ با هدف تأمین سلول‌های بنیادی جهت مصارف درمانی و تحقیقاتی فعالیت خود را آغاز کرد و تاکنون توانسته منابع مختلف سلول‌های بنیادی از جمله خون بند ناف، مغز استخوان، خون محیطی، بافت بند ناف، بافت چربی و پالپ دندان را جمع‌ آوری و ذخیره‌ سازی کند.

مانع از خروج سالانه صدها هزار دلار

ساختار این مخازن به نحوی است که بدنه آن دو جداره بوده و خلاء و عایق ایجاد شده است و هیچ‌ گونه تبادل دمایی با محیط بیرون ندارد، به همین دلیل دمای ازت درون مخزن ثابت مانده و امکان نگهداری طولانی‌ مدت نمونه‌های مختلف در آن وجود دارد.

ساخت مخازن نگهداری ازت مایع در شرایط حاضر علاوه بر اینکه ایران را در ردیف کشورهای دارای فناوری ساخت مخزن‌ های کرایوژنیک قرار می‌ دهد، همچنین امکان تأمین نیاز داخلی مراکز تحقیقاتی، درمانی و آزمایشگاهی را فراهم و از خروج سالانه صدها هزار دلار ارز از کشور جلوگیری می‌ کند.

پیشرفت در سطح جهانی

این شرکت بزرگ‌ ترین استفاده کننده از مخازن نگهداری ازت مایع در ایران است و به دلیل نیازمندی خود بیش از ۵۰ دستگاه از این مخازن را طی سال‌ های گذشته از شرکت‌های مختلف خارجی خریداری کرده است. در حال حاضر دو دستگاه مخزن به ظرفیت ۱۸۰۰ لیتر تهیه شده است که تست نیتروژن یک مخزن به اتمام رسیده و مخزن دوم در مرحله رفع اشکال عایق است.

قیمت هر مخزن بیش از پنجاه‌ هزار دلار بوده اما در داخل کشور این محصول با یک‌ سوم این قیمت قابل تولید است. با توجه به توانمندی ایجاد شده در کشور برای ساخت این مخازن با اخذ استانداردهای لازم راه برای تولید و صادرات این محصول ارزشمند نیز هموار خواهد بود.

لینک خبر

0/5 (0 نظر)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درحال ارسال