دانش بنیان

مدارک لازم برای ارزیابی دانش بنیان

مدارک و مستندات لازم برای دانش بنیان

بعد از ثبت نام دانش بنیان با توجه به دسته اصلی فناوری و زیر دسته ای که برای کالا و خدمات انتخاب شده است، از کارشناسان مرتبط با آن حوزه با نفر رابط معرفی شده شرکت ارتباط گرفته و ادامه فرآیند را پیش خواهند برد. در این مرحله سوالاتی پیرامون کلیات ویژگی های محصولات، پیچیدگی های فنی و نقش شرکت پرسیده خواهد شد. در این مرحله کارشناس مرتبط مدارک و مستندات لازم را تعیین و برای تحویل مدارک یک موعد را مشخص خواهد کرد.

در اینجا لازم به ذکر است که کارگروه ارزیابی دانش بنیان، برای ارزیابی هر چه دقیقتر، حوزه های فناوری را به 9 زیر دسته اصلی تقسیم بنده کرده است. در هر یک از این زیر دسته ها اصول، ضوابط و معیارهای کاملی را برای پذیرش یک محصول دانش بنیان، تدوین و معرفی کرده است. متناسب با این معیارها در هر حوزه پرسشنامه های تخصصی طراحی شده که کلیه اطلاعات فنی لازم برای ارزیابی کامل یک محصول و یا خدمت را در بر می گیرد.

مدارکی که از شرکت ها در این مرحله خواسته می شود دو بخش است:

1- مدارک و مستندات فنی شامل پرسشنامه های تخصصی-مستندات طراحی- ریز مشخصات فنی- نتایج آزمون ها و مشخصه یابی ها- تاییدیه ها – مستندات ساخت و تولید- کنترل کیفیت و …

2-مدارک حقوقی و مالی شامل لیست بیمه – اظهارنامه مالیاتی – مدارک و مستندات فروش رسمی – فاکتورهای خرید مواد اولیه و خدمات و …

مستندات فنی:

همانطور که گفته شد در هر یک از حوزه های 9 گانه فناوری پرسشنامه های تخصصی طراحی شده که چارچوب کلی آنها آئین نامه ارزشیابی شرکت های دانش بنیان و شروط اصلی پذیرش دانش بنیان می باشد. مهمترین خاصه و ویژگی این پرسشنامه های در چند بخش کلیدی است. در ابتدا هر کدام از این پرسشنامه ها می خواهند تا تعریف مشخصی از عملکرد محصول و خدمات ارائه شود. سپس ویژگی های محصول و خدمات و شاخصه های اصلی مربوط به آنها ذکر شود. لازم به ذکر است این ویژگی می تواند در بخشهای مختلفی مانند طراحی محصول و خدمات، مواد اولیه و فرمولاسیون محصول، فرآیند تولید، خواص نهایی و یا عملکرد آنها باشد.

نکته: هر کدام از این واژه ها در حوزه های مختلف فناوری تعاریف خاص و منحصر به فرد خود را دارند.

بعد از معرفی ویژگی ها می بایست مختصات دقیق فنی محصول و خدمات بیان شود که این محصول چه مشخصه های فنی، خواصی و یا عملکردی را داراست. سپس جز به جز محصول و خدمات و بخشهای اصلی آن معرفی می گردد و در نهایت سهم شرکت در هر کدام از این بخشهای اصلی معرفی می گردد که شرکت تا چه اندازه در فرآیندهای مختلف اعم از طراحی، فرمولاسیون، برنامه نویسی، ساخت و تولید و … دخل و تصرف دارد.

حال بعد از ارائه کلیه این اطلاعات می بایست کلیه مستنداتی که موارد ادعایی شرکت را اثبات کند ارائه شود.

برای ارائه مستندات فنی این نکات کلیدی را حتما به خاطر داشته باشید:

  • برای کلیه فرآیندهای طراحی و برنامه نویسی، نام نرم افزار ها، خروجی ها، داکیومنتیشن، الگوریتم ها، روند ها ارائه شود.
  • برای کلیه شبیه سازی ها باید نام نرم افزارها، متدولوژی، خروجی، وریفایینگ و … ارائه شود.
  • برای کلیه خواص مورد ادعا باید گزارش کلیه آزمایشات خواص و مشخصه یابی ها، از جانب واحد کیو سی و یا از آزمایشگاه های مرجع، ارائه شود.
  • برای عملکرد و کارایی محصول باید فیلم عملکرد محصول، تصاویر و مستندات فرآیند ساخت و تاییدیه های مصرف کنندگان محصول و یا نهادهای ذی ربط ارائه شود.

مستندات حقوقی:

بررسی مستندات حقوقی یک فرآیند تکمیلی برای ارززیابی دانش بنیان بوده و در نهایت نوع شرکت دانش بنیان و نحوه بهره مندی از مزایای دانش بنیان را برای شرکت مشخص می کند. مدارک و مستنداتی که از شرکت در این رابطه دریافت می شود شامل موارد زیر است:

  • اکسل ریز فروش که توسط کارشناس مربوطه ارسال می شود. در این اکسل می بایست بر اساس آخرین اظهارنامه مالیاتی مشخص شود هر کدام از نوع و یا دسته محصولات شرکت به لحاظ ریالی و درصدی چه سهمی از مجموع فروش اظهارنامه ای شرکت داشته است.
  • نکته: دقت نمایید که هرتعداد محصول که به لحاظ مشخصه عملکردی و خواص تفاوت چندانی ندارند در یک نوع و دسته محصول طبقه بندی می شوند.
  • لیست بیمه نفرات به تفکیک فصلی و ماهیانه .
  • چند نمونه از قرارداهای فروش و یا ارائه خدمات مربوط به کالاها و یا خدماتی که درخواست دانش بنیانی آنها داده شده است.

علاوه بر این مستندات احتمالا ممکن است که کارشناسان مرتبط مدارک دیگری را نیز مشخص نمیاند.

لازم به ذکر است کم و کیف اطلاعات ارائه شده در این مرحله از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و ملاک شناخت محصولات و تصمیم گیری اولیه در مورد آنها خواهد بود. لذا این اطلاعات به دقت و با ظرایف خاصی می بایست تدوین و یا تهیه شود.

0/5 (0 نظر)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درحال ارسال