اخبار

معرفی کامل حمایت هاص صندوق نوآوری و شکوفایی در نشستی با شرکتهای جدید دانش بنیان

رویداد خوشامدگویی به شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا صبح امروز دوشنبه دوم خرداد ماه در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد. در این رویداد که به صورت حضوری و مجازی برگزار شده بود، شرکت‌های دانش‌بنیانی که به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده بودند، حضور داشتند و در جریان خدمات و تسهیلاتی که از سوی صندوق نوآوری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در اختیار شرکت‌های دانش بنیان قرار می‌گیرد، قرار گرفتند.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، در آغاز این جلسه دکتر سیاوش ملکی‌فر، معاون توسعه صندوق نوآوری به توضیح درباره ماهیت این صندوق و خدمات آن به شرکت‌های دانش‌بنیان پرداخت. وی گفت: سال 87، سال نوآوری و شکوفایی نامگذاری شد و به همین دلیل مجلس و دولت به فکر نوشتن و اجرای قانونی برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان افتادند که این فرایند دو سال به طول انجامید. 
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد که صندوق نوآوری نیز به عنوان یک نهاد سرمایه‌ای از سال 89 فعالیت خود را آغاز کرده است

ملکی‌فر همچنین پس از بیان اینکه خدمات صندوق نوآوری به شرکت‌های دانش‌بنیان از خدمات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به این شرکت‌ها مستقل است، اظهار کرد: دانستن این نکته برای شرکت‌های دانش‌بنیان اهمیت بسیار دارد چرا که شرکت‌های دانش‌بنیان گاه فکر می‌کنند خدمتی را از صندوق نوآوری گرفته‌اند و خود را از خدمات مشابه در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محروم می‌کنند. 
پس از این بود که معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی به توضیح درباره خدمات صندوق‌های پژوهش و فناوری به عنوان یکی از حلقه‌های واسط صندوق نوآوری در اعطای تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان پرداخت. وی ادامه داد: اکنون 69 صندوق پژوهش و فناوری در سراسر کشور در استان‌های مختلف فعالیت می‌کنند. بخشی از این صندوق‌ها نیز در حوزه‌های تخصصی مثل نفت، نانو یا کشاورزی فعالند. این صندوق‌ها خصوصی هستند و حداکثر سهام دولت در آن‌ها 49 درصد است. شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند با شناسایی این صندوق‌ها در حوزه‌های استانی یا حوزه‌های تخصصی در ارتباط باشند و صندوق‌های پژوهش و فناوری نیز ابزارهای گوناگونی برای حمایت از آن‌ها دارند.
ملکی‌فر در ادامه به شرح خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی پرداخت. او پس از توضیح ساختار سازمانی صندوق نوآوری به توضیح درباره خدمات این صندوق به شرکت‌های دانش‌بنیان پرداخت. ملکی‌فر خدمات چهارگانه صندوق را برشمارد و تاکید کرد: اکنون 15 سکوی سرمایه‌گذاری به وجود آمده که این امکان را فراهم آورده تا مردم در طرح‌های شرکت‌های دانش‌بنیان سرمایه‌گذاری کنند و احیانا اگر طرح شرکتی شکست خورد صندوق نوآوری اصل سرمایه سرمایه‌گذاران را تضمین می‌کند.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی همچنین از خدمات این صندوق در راستای تسهیل حضور شرکت‌‌های دانش‌بنیان برای حضور در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی گفت. 


شرکت‌های دانش بنیان برای دریافت تسهیلات صندوق نوآوری به سامانه «غزال» مراجعه کنند
پس از این بود که مهندس محسن نوتاش، مدیر ارتباط با مشتریان صندوق نوآوری و شکوفایی، خدمات ارائه‌شده صندوق را به طور مفصل و جزء به جزء برای شرکت‌های دانش‌بنیان تشریح کرد. او از این نکته یاد کرد که خدمات صندوق نوآوری به شرکت‌های دانش‌بنیان شامل تسهیلات محصول‌محور و دارای نظارت و تسهیلات گذشته‌نگر است.
نوتاش افزود: در تسهیلات دسته اول لازم است شرکت متقاضی طرحی درباره ساخت محصولی دانش‌بنیان را ارائه دهد و بحث‌های فنی آن را به طور کامل تشریح کند. همچنین توانمندی شرکت باید احراز و از سوی دیگر این نکته نیز باید بررسی شود که برای محصول مذکور تقاضا در بازار وجود دارد یا خیر.
او ادامه داد: دسته دوم تسهیلات گذشته‌نگر است یعنی متناسب با فعالیت‌های گذشته و سابقه شرکت به آن اعطا می‌شود. پرداخت این تسهیلات نه به صورت مرحله‌ای که یکجا به شرکت متقاضی پرداخت می‌شود.
نوتاش تاکید کرد: برای دریافت تسهیلات صندوق نوآوری نیازی به ملاقات‌های حضوری یا آمد و شدهای معمول اداری نیست بلکه صندوق نوآوری و شکوفایی از طریق سامانه «غزال» امکانی را برای شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم آورده تا درخواست تسهیلات کوچک و بزرگ را در سریع‌ترین و راحت‌ترین راه ممکن پیگیری کنند. 
شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا از آغاز فعالیت‌های خود، برای حضور در بازارهای جهانی برنامه‌ریزی کنند
در این جلسه همچنین دکتر رضا اسدی‌فرد، رییس مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ضمن ابراز خشنودی از پیشرفت روزافزون شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور گفت: معضلاتی مانند آلودگی هوا که امروز کشور با آن‌ها دست به گریبان است با راه‌حل‌های مبتنی بر فناوری قابل رفع هستند.

او  با بیان اینکه ایران جزو ۵ کشوری است که بیشترین تعداد فارغ‌التحصیل دانشگاهی را داراست، از شرکت‌های دانش‌بنیان خواست که از آغاز فعالیت‌های خود برای حضور در بازارهای جهانی برنامه‌ریزی کنند و گفت: ما باید به عمر صد ساله کسب‌وکارها فکر کنیم و برای آن‌ها برنامه‌ریزی طولانی‌ مدت داشته باشیم. این کار به ذهنیتی نیاز دارد که به دنبال رشد است و نگاه جهانی دارد. در دنیای امروز اگر کسب و کاری متولد شود و نگاه جهانی در آن نداشته باشیم محکوم به شکست خواهیم بود. یک کسب و کار از ابتدای تشکیل باید به دنبال جایابی در بازارهای جهانی باشد و حتما باید برای این موضوع برنامه‌ریزی داشته باشد.
رییس مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در پایان از این گفت که آمارها و نیز شواهد عینی حاکی از آن است که کشور در حوزه توسعه اقتصاد دانش‌بنیان پیش آمده است. وی تاکید کرد: قانون جهش تولید دانش‌بنیان، کشور را یک لایه به سوی اقتصاد دانش‌بنیان پیش می‌برد.

توافق با سازمان تامین اجتماعی برای کاهش هزینه‌های بیمه‌ای دانش‌بنیان‌ها
همچنین در این جلسه دکتر سید سعید منجم‌زاده، معاون مرکز شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،  به ارائه امکاناتی که پس از قانون جهش تولید دانش‌بنیان برای شرکت‌های دانش‌بنیان به وجود آمده است پرداخت. وی بر این نکته تاکید کرد که شرکت‌های دانش‌بنیان اگر از نظر ایجاد آلودگی در رده یک باشند، می‌توانند مراکز تولید خود را در سطح شهرها و پارک‌های علم و فناری راه‌اندازی کنند اما اگر میزان آلایندگی آنان در رده‌های دو تا پنج باشد باید به شهرک‌های صنعتی بروند. 
وی همچنین خبر داد که بر اساس قانون جهش تولید دانش‌بنیان، شرکت‌های دانش‌بنیان در صورت نبود معارض می‌توانند دفتر اداری خود را در ساختمان‌های مسکونی راه‌اندازی کنند تا متقبل هزینه سنگین اجاره یا خرید دفتر در مراکز اداری نشوند. 
منجم‌زاده پس از این به ارائه امکانات خاص شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه دریافت مجوز، صادرات و واردات کالا، خدمات بیمه‌ای و غیره پرداخت و گفت: با سازمان تامین اجتماعی تفاهم‌هایی برای کاهش هزینه‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در پرداخت حق بیمه صورت گرفته است.


حمایت صندوق نوآوری از حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در دوره‌های مختلف آموزشی و تخصصی
در پایان این جلسه نیز دکتر مرضیه شاوردی، مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی در سخنانی با بیان اینکه صندوق نوآوری علاوه بر حمایت‌های مالی، امکانات متنوع دیگری برای حمایت‌ از شرکت‌های دانش‌بنیان پیش بینی کرده است، تاکید کرد که این صندوق خدمات آموزشی مختلفی را برای شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم کرده که از برگزاری دوره‌های فنی تا دعوت از استادان خارجی را شامل می‌شود. 
به گفته شاوردی دسته دیگر خدمات صندوق نوآوری، خدمات مشاوره‌ای به شرکت‌ها دانش‌بنیان است. وی افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان دانش فنی بسیار گسترده‌ای دارند اما در حوزه بازاریابی نیازمند مشورت هستند و به همین دلیل ما خدمات مشاوره‌ای را با استفاده از کارگزارانی که داریم به صورت بلاعوض و به سه گونه حضوری، تلفنی و برخط ارائه می‌کنیم. 
مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی به این نکته نیز اشاره کرد که صندوق نوآوری در حوزه توسعه خدمات بازار به شرکت‌های دانش‌بنیان کمک می‌کند تا بازار داخلی و خارجی خود را توسعه دهند.
وی افزود: ما در درجه اول حضور در نمایشگاه‌های داخلی را داریم. در این حوزه شرکت‌ها می‌توانند با حمایت صندوق نوآوری حضور مستقل یا غرفه‌ای در پاویون اختصاصی شرکت‌های دانش‌بنیان در برخی نمایشگاه‌ها داشته باشند.
به گفته شاوردی، صندوق نوآوری 70 درصد هزینه حضور مستقل شرکت‌های دانش‌‎بنیان در نمایشگاه‌های داخلی را تا سقف 15 میلیون تومان تامین می‌کند. 
مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی همچنین از حمایت این صندوق از شرکت‌های دانش بنیان برای حضور در نمایشگاه‌های خارجی به میزان سه مرتبه در سال خبر داد.
او ادامه داد که صندوق نوآوری در حوزه پذیرش مشتریان خارجی (هیات تجاری و فناوری) رویداد یکشنبه‌های صادراتی را برگزار می‌کند که شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند در هر یک از این رویدادها شرکت کرده و با مهمانان و مشتریان بالقوه خارجی که صندوق از آنان دعوت به عمل آورده وارد گفت‌وگوهای دوجانبه شوند.

لینک خبر

0/5 (0 نظر)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درحال ارسال