دانش بنیان

مراحل ثبت نام دانش بنیان

ثبت نام رایگان دانش بنیان

در همین ابتدای توضیحات مراحل ثبت نام لازم است مجدد تکرار شود که تنها مجموعه های حقوقی می توانند برای ثبت نام دانش بنیان اقدام کنند. برای اطلاع دقیق از کم و کیف ثبت شرکت و انواع شرکت برای دانش بنیان شدن این مقاله را مطالعه کنید.

اگر به تازگی فرآیند ثبت شرکت را آغاز کرده اید، تا زمانی که اطلاعات اولیه شما به تایید اداره ثبت نرسیده و شماره ثبت و شناسه ملی دریافت نکرده باشید، امکان ثبت نام در سامانه دانش بنیان را نخواهید داشت. به محض دریافت شناسه ملی قادر خواهید بود تا ثبت نام اولیه در سایت را پیش ببرید.

مرحله اول- گام اول

مراجعه به سایت reg.daneshbonyan.ir می باشد. در ابتدا کادری برای شما نمایش داده می شود که شناسه کاربری و رمز عبور می خواهد. در قسمت پایین همانطور که در تصویر مشاهده می کنید روی دکمه ثبت نام کلیک کنید.

مرحله اول- گام دوم

در قسمت بعدی می بایست نام دقیق شرکت به همراه شناسه ملی رسمی و تایید شده شرکت وارد شود، همچنین یک شماره همراه برای دریافت کد تایید و یک رمز عبور برای ورود به کارتابل اختصاصی شرکت تعیین گردد. در صورتی که شناسه ملی نامعتبر باشد قطعا سامانه ارور خواهد داد. بعد از اطمینان از صحت اطلاعات و وارد کردن کپچا کد تایید به شماره همراه وارد شده ارسال خواهد شد. بعد از تایید شماره همراه، به صفحه اولیه سایت جهت ورود منتقل خواهید شد. در قسمت نام کاربری می بایست شناسه ملی شرکت و در قسمت رمز عبور، رمز عبور اولیه تعیین شده را وارد نمایید و وارد کارتابل خود شوید.

مرحله اول- گام سوم

با ورود به کارتابل ارزیابی دانش بنیان صفحه زیر به نمایش درخواهد آمد. در این بخش تنها گزینه مورد نیاز برای شروع فرآیند ثبت نام دانش بنیان گزینه “درخواست ارزیابی” است. با کلیک بر روی گزینه درخواست ارزیابی ابتدا یک تعهد نامه باز می شود و از شرکت خواسته می شود تا آن را مطالعه و تایید نماید. این تعهدنامه از شرکت در مورد همکاری و ارائه کلیه اطلاعات لازم اعم از فنی، حقوقی و مالی تعهد میگیرد.

مرحله اول-گام چهارم

با تایید تعهدنامه، قسمتی نمایش داده می شود که در 8 بخش اطلاعات شرکت، اعم از حقوقی، مالی و فنی را می خواهد. همانطور که مشاهده می شود باید تمام اطلاعات مربوط به هر بخش تکمیل شود تا علامت قرمز تعجب از گزینه مورد نظر برداشته و تبدیل به تیک شود.

 1. در قسمت شماره 1 اطلاعات کلی شرکت مانند شماره ثبت، تاریخ ثبت، وبسایت، ایمیل و نام فرد رابط برای ارتباطات بعدی باید ثبت شود. لازم به ذکر است فردی به عنوان رابط معرفی گردد که از تمامی امور حقوقی و فنی شرکت آشنایی کامل داشته و توانایی پاسخگویی به سوالات فنی کارشناسان و پیگیری های بعدی را داشته باشد.
 2. در قسمت شماره 2 باید اطلاعات مربوط به دفاتر شرکت وارد گردد. این اطلاعات شامل محل دقیق دفاتر، راه های ارتباطی و نوع مالکیت دفاتر می باشد. برای شرکت های دارای کارگاه و آزمایشگاه حتما علاوه بر دفتر مرکزی می بایست مشخصات آنها نیز وارد گردد.
 3. در قسمت شماره 3 می بایست اطلاعات حداقل یک از اعضای هیئت مدیره و مدیر عامل به صورت الزامی تکمیل گردد. این اطلاعات شامل مشخصات کامل فردی، تحصیلات و راه های ارتباطی با اوست.
 4. در قسمت شماره 4 نیز اطلاعات کلیه سهامداران شرکت به همراه میزان سهم آنها وارد گردد. برای شرکت های مسئولیت محدود میزان سهم درصدی محاسبه و درج گردد.
 5. در قسمت شماره 5 می بایست مشخصات مدیر منابع انسانی وارد و تعداد کلیه نیروهای شرکت به تفکیک مقطع تحصیلی در دو بخش تمام وقت و پاره وقت وارد گردد.
 6. در قسمت شماره 6 اطلاعات مالی شرکت شاما آخرین اظهارنامه مالیاتی، مشخصات کامل مدیر مالی، کد اقتصادی، کد کارگاهی برای بیمه و شعب بیمه که برای پرداخت بیمه از طریق آنها اقدام می شود وارد گردد.
 7. در قسمت شماره 7 مهمترین اطلاعات که مربوط به اطلاعات محصولات و یا خدمات شرکت است وارد می گردد. تکمیل این بخش از ظرافت و دقت خاصی باید برخوردار باشد. در این مرحله یک چکیده ای از محصولات و خدمات ارائه می شود و ملاک طبقه بندی حوزه فناوری محصول می باشد.

برای تکمیل این بخش به نکات ذیل دقت نمایید:

 • برای انتخاب نام کالا یا خدمات نامی را انتخاب نمایید که اولا علمی و دقیق باشد و ثانیا جامعیت بیشتری به محصول شما دهد و از طرفی آن نکته مهم و قابل توجه برای دانش بنیان شدن برای آن مشهود باشد. لازم به ذکر است اگر یک محصول دارای مدلهای مختلفی است و هر مدل دارای مکانیزم کاری و فرآیندی پیچیده است باید هر مدل به صورت مجزا ثبت گردد، اما اگر ماهیت عملکردی مدلهای یکسان است تنها به ثبت یک نوع محصول بسنده کنید.
 • نام تجاری کالا همان نامی است که در بازار آن را به آن اسم می شناسند.
 • نکته بسیار مهم این مرحله انتخاب نوع دسته کالا و خدمات است. در این مرحله باید بر اساس تجمیع چند پارامتر مثل ماهیت عملکردی؛ حوزه فناوری، فناوری های به کار رفته، حوزه کاری و … دسته مورد نظر را برای کالا و خدمات خود انتخاب نمایید. بعضا ممکن است با سرچ عنوان کلی محصول خود بتوانید از پیشنهاد خود سامانه بهره ببرید. با انتخاب دسته های کلی می توانید وارد زیر دسته های بعدی شوید. برای مشخص کردن زیر دسته می توانید از دو طریق اقدام کنید. اول استفاده از خود سامانه و پیشروی مراحل و دوم استفاده از فایل فهرست محصولات دانش بنیان. در صورتی که نمیتوانید محصول خود را جایابی کنید بعد از انتخاب دسته کلی گزینه سایر دسته ها را انتخاب نمایید.
 • بعد از انتخاب زیر دسته می بایست محل کاربری محصول یا خدمت خود را مشخص نمایید. این قابلیت وجود دارد که اگر محصول در چندین بخش و یا حوزه فناوری کاربرد دارد انتخاب شود.
 • در این مرحله می بایست محصول خود را به زبانی ساده معرفی کنید. عملکرد و محل کاربری آن را تشریح نمایید و تمام ویژگی هایی که فکر میکنید آن را منحصر کرده و می تواند آن را دانش بنیان کند معرفی کنید. این ویژگی های منحصر به فرد می تواند در ایده اولیه و طراحی آن باشد، می تواند در فرآیند ساخت و یا در عملکرد آن باشد.
 • در مرحله بعد باید تمامی مشخثات فنی و عملکردی را که بواسطه آنها می توان محدوده های عملکردی آن و خواص آن را شناخت، معرفی نماید.
 • در قسمت بعد می بایست بگوئید پیچیدگی های فنی مربوط به محصول شما که ویژگی های محصوب شما را رقم زده اند چیست؟
 • سپس باید در قسمت مربوط به فروش محصول باید سهم فروش این محصول یا خدمت را از آخرین اظهانامه مالیاتی خود قید نمایید.اگر محصول شما فروش داشته اما اظهارنامه ای نبوده آنرا صفر بزنید.
 • در قسمت بعدی میزان صادرات خود را اعم از رسمی و غیر رسمی را وارد می کنید.
 • در پایان هر گونه تاییده مربوط به محصول، هر گونه آزمایش و یا گزارشی که به نوع عملکرد و کارایی و خواص محصول شما را تایید میکند باید بارگزاری کنید.

8. در قسمت شماره 8 می بایست کلیه مدارک و مستندات اعم از آخرین اظهارنامه مالیاتی، تصاویر محصولات، تصاویر تاییدیه ها و همچنین یک اقرار نامه بارگزاری گردد. در این بخش اقرار نامه که نمونه آن در همان صفحه بارگزاری شده دانلود، پرسنت و توسط صاحبان امضا، تنفیذ گردد. لازم به ذکر است کلیه مشخصات خواسته شده در فرم باید طبق دستورات گفته شده تکمیل شود.

9. در پایان بعد از اینکه کلیه 8 گزینه تیک خورد قابلیت ارسال اولیه درخواست برای ارزیابی وجود دارد.

0/5 (0 نظر)
میزان مفید بودن این مقاله
 • خوانایی
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)
امتیاز نظرات 5 (1 امتیاز دهی)
بازگشت به لیست

1 دیدگاه در “مراحل ثبت نام دانش بنیان

 1. بسیار خوب و جذاب و کاربردی

  آیا شما این مورد را مفید دریافت کرده اید؟ بله نه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درحال ارسال